‘भारतसँग नजोडिए नेपालको बिजुलीको बजार व्यवस्थापन सहज हुन्न’

‘भारतसँग नजोडिए नेपालको बिजुलीको बजार व्यवस्थापन सहज हुन्न’

0Shares

हिउँदयाममा बिजुलीको आन्तरिक उत्पादन घटेका बेला यसपटक नेपालले भारतबाट प्रतियुनिट ३८ रुपैयाँसम्म महँगोमा बिजुली किन्ने निर्णय लियो ।

रुस–युक्रेन युद्धको कारण कोइलाको अभाव हुँदा भारतमा बिजुलीको अभाव चर्किएर एक्कासी मूल्य बढेको थियो । प्रतियुनिट ३८ रुपैयाँ तिर्न तयार हुँदा पनि बिजुली नपाएको भन्दै प्राधिक

हिउँ पग्लिएर नदीमा पानीको सतह बढेपछि आन्तरिक उत्पादन बढेकाले उद्योगमा लोडसेडिङ नगरिएको दावी गरेको छ । तर, उद्योगीहरु भने प्राधिकरणको कुरा मान्न तयार छैनन्, विजुली कटौतीले उत्पादनमै असर गरेको भन्दै उनीहरुले प्राधिकरणसँग लोडसेडिङको तालिका मागेका छन् ।

यही बेला ३८ रुपैयाँसम्म महंगोमा भारतबाट बिजुली किनेको भन्दै प्रतिपक्षी दलका नेताले प्राधिकरणको कार्यशैली र नियतमाथि प्रश्न उठाइरहेका छन् । यसबारे प्राधिकरणका कार्यकारी निर्देशक कुलमान घिसिङसँग रवीन्द्र घिमिरेले गरेको कुराकानी :

लोडसेडिङ अन्त्यको घोषणापछि तपाईंले लोडसेडिङ फर्किंदैन भनिरहनुभएको थियो । तर, एकाएक अहिले उद्योगहरुमा लाइन काट्ने अवस्था आयो नि ?

विद्युतको माग र आपूर्ति व्यवस्थापनमा स्थानीय वा बाह्य कारणले आकस्मिक चुनौती आइरहन्छन् । गत तिहारको समयमा भरतपुरमा ट्रान्सफर्मर बिग्रिँदा समस्या पर्‍यो । यस्ता खालका समस्या त प्रणालीमा नियमित आइरहेकै हुन्छन् ।

अहिले परेको संकट हाम्रो मात्रै होइन, विश्वव्यापी नै हो । गत सेप्टेम्बर/अक्टोबरमा नेपालमा विद्युत सबै खपत नभएर खेर गइरहँदा चीनले एक महिनासम्म विद्युत संकट व्यहोर्‍यो ।

कोइला अभावले विद्युत उत्पादन गर्न कठिन भएपछि चीनका ८० प्रतिशत उद्योग बन्द भए । अहिले भारतमा पनि त्यस्तै अवस्था आयो ।

समस्या परेपछि भारतले प्रतिपस्र्धी ‘डे अहेड मार्केट’ मा प्रतियुनिट भारु २० रुपैयाँसम्म बिड गर्न पाउने व्यवस्थालाई प्रतियुनिट भारु १२ मा झारेको छ ।

उसले यो ‘अर्डर’ जारी गर्दा करिब ६० हजार मेगावाट आवरका प्लान्ट बन्द भएको र आयातीत कोइलाको अभाव भएको भनेर व्याख्या गरेको छ । यस्तो सुक्खायाममा भारतमा नै संकट भयो भने हामीले कसरी बिजुली पाउनु ?

भारतबाट बिजुली आएन भनेर लाइन काट्दा त प्राधिकरणमाथिको जनविश्वासमा असर परेन ?

जनताले यो कुरा बुझ्नुभएको छ कि हिजो लोडसेडिङ हुँदा र अहिलेको अवस्थामा आकाश–जमिनको फरक छ ।

हाम्रो माग र उत्पादनको वृद्धिलाई हेरौं । देशभित्रको आन्तरिक विद्युत् उत्पादन क्षमता २१ सय मेगावाट पुगेको छ । ५ वर्षअघि त्यस्तो उत्पादन ७/८ सय मेगावाट मात्रै थियो । जसरी विद्युत उत्पादन बढेको छ, खपत पनि त्यसैगरी बढेको छ ।

करिब डेढसय प्रतिशतले खपत बढेको छ । ५ वर्षअघि वर्षभरिमा ३ अर्ब ७० करोड युनिट बिजुली खपत हुन्थ्यो अहिले ८ अर्ब ५० करोड युनिट बिजुलीको खपत हुन्छ । दोब्बरभन्दा बढी खपत बढेको हुनाले हामीले उत्पादन बढाउँदा पनि यो स्थिति आइरहेको हो ।

हामी खपत बढाउन नलागेको भए यस्तो संकट त आउँदैन थियो होला नि त ! तर, खपत बढाउनु अत्यावश्यक छ भनेरै हामीले काम गरिरहेका छौं ।

अहिलेको संकट त हाम्रो लागि सुखद् कुरा हो, वर्षायाममा त हामीलाई हाम्रै बिजुलीले पुग्छ । उत्पादित बिजुली देशभित्रै खपत हुने वातावरण तयार हुँदैछ । नपुग बिजुली सुख्खाायाममा केही आयात गरौंला, केही फरक पर्दैन ।

यहाँ माग बढिरहेकाले नै सुक्खायाममा केही समयलाई विद्युत आयात गर्नुपरेको हो । वर्षायाममा शतप्रतिशत विद्युत नेपालभित्रै खपत गराउने हो भने त्यसले यहाँको अर्थतन्त्रलाई माथि लैजान सहयोग गर्छ ।

भोलि सुक्खायाममा नै विद्युत् आन्तरिक उत्पादनबाटै पुग्यो भने वर्षायाममा धेरै निर्यात गर्न पाइने अवस्था बन्छ । बिजुली निर्यात गर्दा कति पैसा पाइन्छ भन्ने कुरा त लामो समय र छोटो समयका लागि हामीले कस्तो सम्झौता गरेर बेच्छौं भन्नेमा भर पर्छ ।

हाम्रो जलविद्युतको प्रवृत्ति नै वर्षायाममा बढी उत्पादन दिने र सुक्खायाममा कम उत्पादन हुने हो । हामीले वर्षायाममा मात्रै पुग्ने गरी व्यवस्थापन गर्‍यौं भने सुक्खायाममा पुग्दैन, हिउँदमा पनि पुर्‍याउने गरी व्यवस्था गर्दा वर्षायाममा धेरै नै विजुली बढी हुन्छ । यो त प्राकृतिक पक्ष भयो ।

भोलि जलाशयुक्त आयोजना बनाउँदा पनि हिउँद र वर्षा दुबैमा ती आयोजनाले बिजुली दिन्छन् । त्यसैले जबसम्म हाम्रो ऊर्जा भारतको बजारसँग समिश्रण हुँदैन, अवस्था त अप्ठेरो नै रहन्छ ।

भारतसँग प्रसारणलाइन ‘सिंक’ नगर्ने हो भने त माग र आपूर्तिको व्यवस्थापन गर्नु सहज हुँदैन ।

प्राधिकरणले माग धान्न नसकेर लाइन काट्नुपरेपछि त यसले भविष्यमा यस्ता समस्या दोहोरिने देखिएन र ?

प्राविधिक कुरामा सधैं चुनौतीको अवस्था त हुन्छ । तर, हामीले आकस्मिक पर्ने समस्याबाहेकलाई सुझबुझपूर्ण व्यवस्थापनबाटै पार लगाएका छौं ।

अलिकति आशावादी भएर हेरौं । अहिले जुन खालको संकटको अवस्था आएको छ, त्यो त हाम्रो लागि अवसर हुनसक्छ । एक महिनापछि त्यही बजारमा हामीले ५०० मेगावाट बिजुली त्यही मूल्यमा बेच्न पायौं भने कति कमाइ हुन्छ ? त्यो पनि अवसर हो ।

अस्तिसम्म भारतको प्रतिस्पर्धी बजारमा प्रतियुनिट भारु २० सम्मको अधिकतम सिलिङ थियो । हामीले प्रतियुनिट भारु २० मा बिजुली किनेका छैनौं, यहाँ समस्या परेपछि किन्न हालेका बिड पनि परेनन् ।

पिक समयमा हामीले केही महंगोमा बिजुली किनिरहेका छौं । तर, ९ महिनामा भारतको प्रतिस्पर्धी बजारबाट आयात गरेको बिजुलीको औसत मूल्य प्रतियुनिट भारु ४.५० छ ।

यो वर्षको आयात हामीले ५ देखि ६ अर्ब मात्रै हुन्छ भन्ने थियो । यो संकटले केही बढेर ७–८ अर्बको आयात हुन्छ होला । गत वर्ष करिब २५ अर्बको बिजुली आयात भएको थियो । संकट हुँदा पनि हाम्रो आयात घट्छ ।

प्राधिकरणले आफ्नो नाफा बचाउनकै लागि महँगोमा बिजुली नकिनेको हो ?

एक–दुई दिन उद्योगमा बिजुली काट्दा हामीसँग विकल्प नै नभएको हो । पहिले हामीसँग भारतबाट बिजुली किन्ने विभिन्न विकल्प थिए । हामीले भारतको एनभीभीएन र पीटीसी इन्डियासँग बिजुली किन्थ्यौं, तर संकट गहिरिएपछि उनीहरुले हात उठाए । उनीहरुसँगको सम्झौताअनुसार त प्रतियुनिट ४ रुपैयाँ १६ पैसामै बिजुली आउँथ्यो ।

केही महंगो परेपनि बिहार सरकारले दिउँसोमा त केही दियो, रातमा दिन सकेन । विकल्प त्यही प्रतिस्पर्धी बजारबाट ल्याउने भन्ने मात्रै थियो । त्यो बजारमा अधिकतम प्रतियुनिट भारु २० सम्म नै बिजुली किनबेच भयो । अहिले दैनिक औसतमा नै प्रतियुनिट भारु १० देखि भारु १२ सम्म पुग्यो ।

तर, बिड गर्दा पनि सबैको बोलकबोल नपर्ने अवस्था आयो । किनभने सो बजारमा बिजुलीको दिनको ४५ करोड युनिट थियो भने आपूर्ति २० करोड युनिट मात्रै थियो । त्यसैले हामीले गरेका धेरै बिडमा अरुले बढी मूल्य तिरेर किने ।

पहिले हामी विहारको भन्दा बढी मूल्य राखेर बिड गर्दैनथ्यौं, तर २–३ दिन त हामीले बढी नै मूल्य राखेर ‘कोट’ गरेका हौं । तर, आपूर्ति नपुगेपछि बिजुली दिएन । त्यस्तो अवस्थामा केही समय उद्योगमा बिजुली दिन समस्या परेको हो । संकट परेपछि हामीले केही दिन दिउँसो बिजुली दिएर रातमा हाफ लोडमा चलाउन उद्योगहरुलाई अनुरोध गरेका हौं ।

विगत ३ दिनदेखि हामीलाई बिड पनि परेको छ । त्यसैले कतै पनि विजुली दिन नसक्ने अवस्था छैन । हाम्रो भारप्रेषण केन्द्रले कतै प्रसारणलाइनको समस्याले कतै समस्या भए त्यहाँ कम लोडमा चलाउनुस् भनेको होला । विराटनगरको चहरामा फिडर परिवर्तन गर्दा ६/७ वटा साना उद्योगमा असर परेको छ । त्यहाँ आज काम सकिएर विद्युत आपूर्ति सुरु हुन्छ ।

यो संकटले नेपालको भारतसँगको बिजुलीको परनिर्भरता त छर्लङ्गै पार्‍यो नि होइन ?

हामीले सधैं सबै तथ्यांक सार्वजनिक रुपमा नै राखेका छौं । यो कहिले पनि लुकेको र लुकाइएको छैन ।

यो सुक्खायाममा बिजुलीको माग १५/१६ सय मगावाट हुँदा पनि हामीलाई औसतमा ३ सय मेगावाट आयात गर्दा पुगिरहेको छ । अहिले दैनिक माग हुने बिजुलीको परिमाणका आधारमा हेर्दा २० देखि २५ प्रतिशत मात्रै आयात भइरहेको छ । यो वर्षको औसत परिमाण हेर्ने हो भने कुल बिजुली खपतमा आयातीत बिजुलीको हिस्सा १० प्रतिशत मात्रै हुन्छ होला ।

पहिले दैनिक डेढ करोड युनिट बिजुली खपत हुन्थ्यो भने ३ करोड २५ लाख युनिट पुगेको छ । यसैवर्ष ४ करोड युनिट पुग्छ । हाम्रो उत्पादन नबढेको भए त अहिले एक हजार मेगावाट बिजुली आयात गर्दा पनि पुग्दैन थियो ।

६ वर्षअघि पनि त ३५० मेगावाट बिजुली आयात गरेकै थियौं त, अहिले पनि हामी ३०० मेगावाट आयात गरिरहेका छौं । तर, हामीले खपत कति गरिरहेका छौं ? त्यो पनि हेर्नुपर्छ । कुल इनर्जी खपतमा हेर्दा अहिलेको आयात न्यून हो ।

गत वर्ष नै यही बेला पिक आवरमा ८ सय मेगावाट आयात गरेको देखिन्छ । यो वर्ष माथिल्लो तामाकोशीसहितका आयोजना आएको भएर हामी अझ सहज अवस्था रह्यौं । अहिले पिकिङ गरेर महंगो बिजुली भारतबाट किन्नुपर्ने बेलामा कम बिजुली ल्याउन सक्ने अवस्था आएका छौं ।

राति जतिबेला सस्तो हुन्छ त्यतिबेला आयात गर्छौं, आयोजनाहरुमा पानी रोकेर पिकिङ गर्छौं । बीचमा आएको संकटले केही समस्या पारेकौ हो । तर, आयात धेरै गर्नुपरेको नै छैन ।

तर, ३ रुपैयाँमा आफ्नो बिजुली बेचेर ३८ रुपैयाँसम्म पैसा तिरेर बिजुली किन्नु सही हुन्छ भने उठेको प्रश्न नाजायज हो र ?

बिजुलीको प्रतिपर्धी बजार र मूल्यका बारेमा नबुझ्नेहरुले यस्तो कुरा गर्नुभएको हो । हामीले विगतमा भारतको प्रतिस्पर्धी बजारमा प्रतियुनिट भारु १.९० मा पनि किनेका छौं । औसतमा भारतबाट आयात हुने बिजुलीको औसत मूल्य प्रतियुनिट भारु ४.५० रुपैयाँ मात्रै छ ।

हामी सस्तैमा बिजुली किनिरहेका छौं । अझ बिजुलीको मूल्य मात्रै त औसत ३.५० रुपैयाँ मात्रै छ, प्रसारणलाइनबाट हुने चुहावट जोड्दा त्यति परेको हो ।

हामीले पुस, माघ र फागुनमा औसत प्रतियुनिट ३ रुपैयाँभन्दा कममा भारतबाट विजुली किनेका छौं । त्यो त हामीले यहाँ निजी क्षेत्रका जलविद्युत आयोजनासँग किन्नेभन्दा सस्तो हो ।

हामीले पनि नेपालबाट भारतको प्रतिस्पर्धी बजारमा बिजुली बेच्दा भारतसँग युनिटको १६ रुपैयाँसम्म मूल्य पाएका पनि छौं । तर, हामीले पनि औसतमा बिजुली बेच्दा ४ रुपैयाँ पाएका छौं । हामीलाई भारतबाट किन्दा र त्यहाँ बेच्दाको औसत मूल्यमा खास फरक छैन ।

अझ कहिलेकाहीँ बेचेको मूल्यभन्दा किन्दा सस्तो पनि परेको छ । भारतमा कुनै समयको बिजुलीको मूल्य प्रतियुनिट भारु २० पुगेको हो, तर, हामीले किनेका छैनौं, त्यो संकटको अवस्थामा किन्नै पाएनौं ।

आलुको भाउ कहिले बढ्छ, कहिले घट्छ, कहिले त महंगो भएपनि खानुपर्छ, भोकै त मर्न भएन । कहिलेकाहीँ ५० रुपैयाँ पर्ने आलु कहिले १० रुपैयाँ किलोमै पाइन्छ । तर, वर्षभरिमा औसतमा त २० रुपैयाँ भन्दा बढी नपर्ला नि त ! बिजुलीको कुरा पनि त्यस्तै हो ।

हिजो एकजना नेताज्यूले एउटा अन्तर्वार्तामा ३८ रुपैयाँमा भारतसँग बिजुली मिलाएर किनेको भन्नुभएको रहेछ । दिनमा १५ अर्बको बिजुली किनेको छ भने एक जना ठूलै नेताले सार्वजनिक रुपमा भन्नएको छ । बिजुलीको बजार नबुझेकाहरुलाई के भनेर बुझाउने ? उहाँले भनेजस्तो हामीले ३८ रुपैयाँ प्रतियुनिटमा बिजुली किनेका छैनौं । उद्योगीलाई संकट नपरोस् भनेर किन्छौं भन्दा पनि पाएनौं ।

दैनिक १५ अर्बको बिजुली आयातको कुरा पनि हावादारी हो । चालु आर्थिक वर्षको ९ महिनामा ५ अर्बको बिजुली पनि हामीले किनिसकेका छैनौं । कसरी दिनमा १५ अर्ब भयो होला ? कुन तथ्य राखेर बोल्नुभएको हो, थाहा भएन ।

प्राधिकरणले यो वर्ष बढीमा ७–८ अर्बको बिजुली आयात गर्ला । भारतको प्रतिस्पर्धी बजारमा १५–१५ मिनेटको ९६ वटा ब्लक हुन्छ । त्यसमा पिक समयमा कसैले उच्च मूल्य हाल्छन्, त्यो सयममा हामीलाई केही महंगो परेको पनि हुनसक्छ ।

तर, सबै ब्लकमा एउटै मूल्य हुँदैन, हामीले सस्तो मूल्य पर्ने ब्लकबाटै बिजुली किनेर व्यवस्थापन गरिरहेका छौं । हामीले हालेको मूल्य केही पनि हैन, त्यहाँको सिस्टमले स्वतः मूल्य निर्धारण गर्छ । हामीले कुनै ब्लकमा २० रुपैयाँ नै कोट गरे पनि त्यहाँको प्रतिस्पर्धाका आधारमा ४ रुपैयाँ कायम भयो भने त्यतिमै किन्ने पाइने हो ।

यो संकटले देशभित्र खपत बढाउने प्राधिकरणको योजनामा ठेस लागेन ?

देशभित्रै विद्युत खपत बढाउने हाम्रो अभियानलाई यो संकटले एक रति पनि बिथोल्दैन । हामीले घाटा सहरे भएपनि विद्युत ल्याएर उद्योगमा आपूर्ति गरेको पक्षलाई कसैले नजरअन्दाज गर्न सक्दैन ।

अबको एक महिनापछि अर्को हिउँदसम्म भारतबाट बिजुली किन्नुपर्दैन । आउँदो वर्षयाममा भारतमा ४–५ सय मेगावाट निर्यात गर्न सक्छौं । भारतले त्यो सहमति केही दिनमै दिने जानकारी दिएको छ ।

सकेसम्म हामी विद्युत निर्यात गर्ने भन्दा यहाँ नै खपत गर्ने वातावरण बनाउन लागेका छौं । करिब–करिब २ हजार मेगावाटको माग त एक वर्षभित्रै पुग्छ । असारपछि त दिन रात नै २२/२३ सय मेगावाट बिजुली उत्पादन हुन्छ । असारसम्म २०० मेगावाट बिजुली थप हुन्छ ।

हामीलाई अहिलेको संकटको चिन्ता छैन । अहिले पनि हाम्रो चिन्ता हाम्रो बिजुली सबै हामीले नै कसरी खपत गर्न सक्छौं भन्नेमा छौं ।

यहाँ ३००० मेगावाट खपत पुगोस् न, नपुगेको बिजुली आयात गरौंला । तर, जसरी आयोजनाहरु बनिरहेका छन्, हामी आत्मनिर्भरतातिर अघि बढिसकेका छौं । आगामी आर्थिक वर्ष २०७९/८० मा त ८ सय मेगावाट थपिने निश्चितजस्तै छ ।

त्यसैले देशभित्रैको उत्पादनसँगै माग र खपत बढाउने नै हो । निर्माणाधीन आयोजना, प्रसारणलाइन र सब स्टेसनलाई जतिसक्दो छिटो सक्न जोड दिने नै हो । प्रसारणलाइन र वितरण लाइनको पूर्वाधार सर्वत्र बनाउने नै हो । विश्वसनीय आपूर्तिको विद्यत प्रणालीको सुधार गर्ने नै हो ।

0Shares

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: