४० वर्षको उमेरमा बढ्छ स्वास्थ्य प्रति सतर्कता

४० वर्षको उमेरमा बढ्छ स्वास्थ्य प्रति सतर्कता

0Shares

हामी देख्छौं कि कोही मानिसहरू सुरुदेखि नै स्वास्थ्य को बारेमा चिन्तित हुन्छन्, जबकी धेरै मानिसहरू लापरवाह हुन्छन् । तर एउटा नयाँ अनुसन्धानले ४० वर्ष को उमेरमा अधिकांश मानिसको स्वास्थ्य व्यवहार स्थिर हुने देखाएको छ । अर्थात् स्वास्थ्य प्रति सकारात्मक हुन्छ ।

अनुसन्धान कर्ता हरूले भने कि उनीहरूले सहभागीहरू को १९ वर्षको फलो अपको अवधिमा ठूलो मात्रामा सकारात्मक परिवर्तनहरू देखेका थिए, जस्तै धूम्रपानमा कमी र स्वास्थ्य जागरूकता मा बृद्घि ।

अनुसन्धानको नतिजा हालै साइकोलोजी एण्ड हेल्थ जर्नलमा प्रकाशित भएको छ । फिनल्याण्डको ज्ववास्किला युनिभर्सिटी बाट पिएचडी गरिरहेकी, अनुसन्धानका लेखिका जोहाना अहोलाले धूम्रपान, मदिरा सेवन र शारीरिक गतिविधि प्रायः अध्ययनहरूमा फरक फरक जाँच गरिने बताउँछिन् । तर नयाँ अध्ययन को दृष्टिकोणले यो कुरालाई ध्यानमा राख्छ कि हामी मध्ये हरेक एकै साथ धेरै स्वास्थ्य व्यवहारहरूमा संलग्न छन् ।

अनुसन्धान टोलीले फिनल्याण्डका ३७० सहभागीमा धूम्रपान र मदिरा सेवन गर्ने बानीका साथै शारीरिक गतिविधि पनि जाँचेको थियो । यसपछि उनको ४२ वर्ष, ५० र ५१ वर्षमा फलोअप गरिएको थियो । उनीहरूले धूम्रपान कम भएको पाए । यसमा उमेरले मात्र कारण नभई सामाजिक परिस्थितिको पनि महत्वपूर्ण योगदान थियो ।

अनुसन्धान टोलीले विवाह, शिक्षा र जस्ता सामाजिक जनसांख्यिकीय कारक र अन्य व्यक्तित्व परक कारक हरूले पनि व्यवहारमा परिवर्तन ल्याउन भूमिका खेल्छ । यस अनुसन्धानमा, व्यक्तित्व विशेषताहरूलाई नयाँ सन्दर्भमा अघिल्लो अनुसन्धान सँग तुलना गरिएकोछ ।

0Shares

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: